Modells ~ Technik ~ USA

M 901 ITV

{Freitag, 20. Juni 2014}

Massstab:
1/72
Angewandte Baukasten:
Trumpeter
Arbeitszeit an Modellen (Std):
70
M 901 ITV vznikla na základě požadavku amerických ozbrojených sil a na podvozku M 113 A2 bylo instalováno odpalovací zařízení vyvinuté firmou Emerson, která vyhrála výběrové řízení na dodávky raketového stíhače tanků pro US.Army. Bylo vyrobeno přes 3200 vozidel tohoto typu a dodávky směřovaly nejen k americké armádě, ale i na export.

Výzdvižné odpalovací zařízení protitankových řízených střel Hughes TOW bylo instalováno na střeše korby, je plně otočné a pojme dvě rakety. Střely v počtu deseti kusů jsou skladovány uvnitř vozidla a nabíjení probíhá manuálně. Při přesunu se odpalovací zařízení sklápí na zadní část korby a v bojové pozici je vztyčeno nad strop vozidla.

Firma Trumpeter vyrábí několik modifikací obrněného transportéru M 113 v základním provedení APC a z modelu je možno postavit prakticky jakoukoliv variantu. Záleží pouze na tom, jaké seženete podklady pro stavbu, nápadu a s trochou šikovnosti můžete mít sbírku obsahující mnoho variant vozidla M 113.

Model je velice pěkně odstříknut ze světle šedého plastu, detaily jsou jemné a ostré. Jako jeden z mála modelů obsahuje v základním provedení interiér bojového prostoru včetně makety motoru a převodovky. Pásy jsou gumové, ale detailní včetně vodících zubů.

V rámci kompletace mé sbírky vozidel na podvozku M 113 jsem využil konverzní možnosti této stavebnice a za vzor pro svůj model jsem si vybral verzi M 901, kterou Trumpeter sice nevyrábí, ale dá se velice snadno postavit za použití dílů z jiného modelu téže firmy a to z osmikolového obrněného transportéru LAV – AT.

Sestava modelu je shodná s mým minulým příspěvkem na tohle téma a nepřináší žádné obtíže. Nikde nebylo potřeba tmelit nebo brousit a veškeré díly do sebe přesně zapadaly. Podle podkladů a fotografií z internetu jsem nejdříve zhotovil interiér vozidla. Využil jsem částečně původní díly ze stavebnice a doplnil jej o odlévané díly z produkce firmy Goffy.Vezené rakety TOW jsem si vyrobil z plastikové kulatiny. Dle fotografií jsem doplnil detaily, vysílačku a celý interiér jsem nastříkal.
Interiérová barva používaná v M 113 se nejvíce podobá britské barvě SKY, kterou jsem si namíchal z bílé a několika kapek zelené.
Vnitřní prostory M 113 jsou plné barevných popisek a výrobních štítků. Za tímto účelem jsem si zhotovil obtisky s jejichž pomocí jsem tyto štítky a nápisy naznačil. Vnitřní prostory jsem lehce napatinoval a celé vozidlo uzavřel stropem ze stavebnice.

Odpalovací zařízení raket TOW jsem použil ze stavebnice LAV - AT od firmy Trumpeter.
Z plastikových destiček a drátu jsem udělal mírné úpravy dle fotografií předlohy a doplnil nabité rakety TOW. Celek jsem vlepil na místo hlavního otočného poklopu velitele.
Model jsem dokončil dolepením několika drobných detailů z drátků a připravil jej na nástřik kamufláže.

Za vzor pro kamufláž jsem si vybral stroj americké armády sloužící v misi IFOR na území bývalé Jugoslávie.

Vozidla NATO jsou stříkána u výrobce dle kamuflážních schémat a toto schéma jsem se snažil aplikovat i při stříkání mého modelu.
Používám barvy Tamiya a tento výrobce přímo sadu NATO barev nabízí pod čísly XF 67 zelená, XF 68 červenohnědá a XF 69 černá.
Na měřítko 1/72 barvy mírně zesvětluji a z tohoto důvodu přidávám do každého odstínu při stříkání kapku prachové barvy Buff XF 57.

Na opotřebení provozem jsem použil olejové barvy Umton a pigmenty firmy CMK z řady Star Dust a to konkrétně pigment zem světlá a písečný prach. Zaprášení celého vozidla je vytvořeno pomocí pigmentů a do těchto prachových stop je přes namočený štětec pomocí párátka nastříkán Dark Wash od MiG Production, který znázorňuje cákance bláta po projetí zablácené polní cesty.

Model jsem přilepil na jednoduše znázorněný terén a celek přestříkal matným lakem.

Der Artikel wurde nicht übersetzt, wenn Sie Interesse haben, können Sie den übersetzten Text senden an bobika.99@gmail.com.


Foto

311-m-901-itv-01.jpg
311-m-901-itv-02.jpg
311-m-901-itv-03.jpg
311-m-901-itv-04.jpg
311-m-901-itv-05.jpg
311-m-901-itv-06.jpg
311-m-901-itv-07.jpg
311-m-901-itv-08.jpg
311-m-901-itv-09.jpg
311-m-901-itv-10.jpg
311-m-901-itv-11.jpg
311-m-901-itv-12.jpg
311-m-901-itv-13.jpg
311-m-901-itv-14.jpg
311-m-901-itv-15.jpg
311-m-901-itv-16.jpg

Hat Der Artikel Ihnen gefallen? Informieren Sie darüber andere!

pridej.cz Linkuj si! Pošli na vybrali.sme.sk Jaggni to! Zalinkuj.cz Bookmarky.cs


Neu Kommentar

* Name:
E-mail:
WWW: http://
* Kommentartext:
 

Hauptmenü

Artikel Archiv

Hinweise

Export

RSS feed

Přidej na Seznam.cz

Přidej na Boglines.com

Přidej na Google.com

Přidej na Msn.com

Statistik


XHTML valid XHTML | CSS valid CSS | Seo servis | RSS feed RSS feed | Mapa stránek | Kontakt

Copyright © 2006 - 2018 Bob, hosted by Zdenny

clanekinclude/clanek.php