Modells ~ Technik ~ USA

M 113 APC

{Sonntag, 04. Mai 2014}

Massstab:
1/72
Angewandte Baukasten:
Italeri
Arbeitszeit an Modellen (Std):
40
Nestárnoucí obrněné transportéry M 113 se dočkaly nasazení i v rámci operací v Iráku.Americké jednotky je použily pro přepravu pěchoty, ale i jako sanitní a minometné. Po ukončení hlavních bojů s nimi obsadily strážní stanoviště a kontrolní body na silnicích a ve městech.Při přesunech na delší vzdálenosti si osádka vzhledem k omezenému prostoru uvnitř vozidla většinu vezené výstroje zavěsila na vnější vázací body a nebo je umístila do speciálních košů na materiál. V rámci pasivní ochrany se do těchto košů umísťovaly i pytle s pískem, které byly účinné zvláště proti střelám z RPG. Takto ověšené stroje jsou zachyceny na velkém množství fotografií a z modelářského hlediska jsou velmi atraktivní.

Model je z původních forem zaniklé firmy ESCI a i přes jejich stáří jsou výlisky pěkně odstříknuté. Některé drobné díly jsou na dnešní poměry trochu hrubší, ale v době vzniku modelu se jednalo o perfektní stavebnici. Pásy jsou odstříknuté z plastu, ale bohužel bez vodících zubů. Pojezdová kola jsou zjednodušená. Stavební návod je přehledný a obtisky v modelu kvalitní s dobrým soutiskem.

Sestava modelu je snadná a nepřináší žádné obtíže. Nikde nebylo potřeba tmelit nebo brousit a veškeré díly do sebe přesně zapadaly. Podle podkladů a fotografií jsem doplnil detaily exteriéru o drobné díly za použití měděného drátku a hliníkové fólie. Stavebnicové díly, které se mi zdály hrubší jsem vyrobil ze slabého plastiku nově. Jedná se o vrchní dveře bojového prostoru a vlnolam. Model jsem vyzbrojil kulometem M2 od firmy Extratech a na strop vozidla doplnil zásobníky od CMK.Nádrže jsem použil z modelu Trumpeter.
Na ověšení vozidla jsem použil doplňkové sady od různých výrobců, kterých je na trhu dostatek. Převažovaly odlévané výrobky firmy CMK a Black Dog. Stavbu jsem dokončil dolepením několika drobných detailů podle fotografie skutečné předlohy a připravil jej na nástřik kamufláže surfacerem 1000 od firmy Gunze, který sjednotí celý povrch modelu a odhalí případné nedostatky.


M 113 byly v době konfliktu v Iráku k vidění kromě pískové i v tříbarevné NATO kamufláži, kterou jsem si vybral za vzor pro svůj model.
Vozidla jsou stříkána u výrobce dle kamuflážních schémat a toto schéma jsem se snažil aplikovat i při stříkání mého modelu.
Používám barvy Tamiya a tento výrobce přímo sadu NATO barev nabízí pod čísly XF 67 zelená, XF 68 červenohnědá a XF 69 černá.
Na měřítko 1/72 barvy mírně zesvětluji a z tohoto důvodu přidávám do každého odstínu při stříkání kapku prachové barvy Buff XF 57.

Na opotřebení provozem jsem použil olejové barvy Umton a pigmenty firmy CMK z řady Star Dust a to konkrétně pigment zem světlá a písečný prach. Zaprášení celého vozidla je vytvořeno pomocí pigmentů.Model je přilepen na jednoduchou podložku a přestříkán matným lakem.

Der Artikel wurde nicht übersetzt, wenn Sie Interesse haben, können Sie den übersetzten Text senden an bobika.99@gmail.com.


Foto

295-m-113-apc-01.jpg
295-m-113-apc-02.jpg
295-m-113-apc-03.jpg
295-m-113-apc-04.jpg
295-m-113-apc-05.jpg
295-m-113-apc-06.jpg
295-m-113-apc-07.jpg

Hat Der Artikel Ihnen gefallen? Informieren Sie darüber andere!

pridej.cz Linkuj si! Pošli na vybrali.sme.sk Jaggni to! Zalinkuj.cz Bookmarky.cs


Neu Kommentar

* Name:
E-mail:
WWW: http://
* Kommentartext:
 

Hauptmenü

Artikel Archiv

Hinweise

Export

RSS feed

Přidej na Seznam.cz

Přidej na Boglines.com

Přidej na Google.com

Přidej na Msn.com

Statistik


XHTML valid XHTML | CSS valid CSS | Seo servis | RSS feed RSS feed | Mapa stránek | Kontakt

Copyright © 2006 - 2018 Bob, hosted by Zdenny

clanekinclude/clanek.php